Druk fleksograficzny, jest jedną z metod drukarskich doskonale sprawdzających się przy wysokonakładowym druku opakowań i etykiet. Technika fleksograficzna pozwala uzyskać efekt wypukłego tekstu, jest bardzo dekoracyjna i estetyczna, dlatego też jest chętnie wykorzystywana technologią druku przez producentów artykułów spożywczych, kosmetycznych, farmaceutycznych oraz wielu innych, produkowanych na masową skalę. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się druk fleksograficzny oraz kiedy warto go zastosować. Sprawdź!
Czym jest fleksografia?
Jest to technika drukarska, która wykorzystuje ciekłe farby szybkoschnące. Sama nazwa pochodzi od greckiego „flekso”, czyli giętki. Drukarnia fleksograficzna używa specjalnych giętkich form, które pozwalają uzyskać efekt wypukłego druku.
Początki tej metody sięgają połowy lat 50. XIX wieku. Już w 1853 roku w USA wyprodukowana została pierwsza na świecie elastyczna płyta przeznaczona do rotacyjnej maszyny drukarskiej. Na szeroką skalę tego typu rozwiązanie zaczęto jednak stosować dopiero w latach 30. XX wieku. Metalową czcionkę zastąpiono wtedy specjalną formą wykonaną z gumy wulkanizowanej. W pracy wykorzystano również specjalne farby szybkoschnące.
Obecnie drukarnie najczęściej używają form drukowych wytworzonych z polimeru. Dzięki temu, że są one giętkie, można uzyskać doskonałą jakość wydruku nawet na nierównych podłożach. To sprawia, że technika fleksograficzna jest bardzo uniwersalna i pozwala na produkcję dekoracyjnych opakowań z różnych materiałów (m.in. z folii czy tektury falistej), a także tych o oryginalnych kształtach.
Nowoczesne maszyny drukarskie pozwalają uzyskać wysoką rozdzielczość druku – zbliżoną do popularnego druku offsetowego. Dodatkowo mogą być wyposażone w zespoły służące do lakierowania powierzchni czy wykonywaniadodatkowych uszlachetnień druku. Fleksografia niesie za sobą ogromny potencjał dla branży opakowaniowej.
Technika fleksograficzna – kiedy warto ją wybrać?
Profesjonalne drukarnie najczęściej polecają fleksografię jako pewną alternatywę na przykład dla sitodruku. Rozwiązanie to charakteryzuje się “atrakcyjnością kosztową” przy realizacji proukcji wysokonakładowej. Fakt ten sprawia, że z druku fleksograficznego chętnie korzystają producenci, którzy potrzebują wielotysięcznych lub wręcz wielomilionowych partii etykiet lub opakowań. Współczesne etykiety fleksograficzne wyróżniają się wysoką jakością druku, doskonałą czytelnością tekstów oraz bogatym pakietem stosowanych uszlachetnień. Ogromna część etykiet i opakowań dotępnch na rynku zostaje wyprodukowana właśnie przy użyciu fleksografii.
Technika fleksograficzna doskonale sprawdzi się w produkcji etykiet oraz różnego typu opakowań:
- elastycznych,
- kartonowych,
- tekturowych,
- plastikowych,
- typu shrink-wrap.
Metoda ta zdobywa rynek nie tylko ze względu na połączenie dobrej jakości z optymalizacją kosztów produkcji wysokonakładowej. Duży wpływ na jej popularność mają również względy ekologiczne. Drukarnia fleksograficzna, do druku etykiet lub opakowań może użyć specjalnych ekologicznych surowców oraz farb wodnych, ograniczając tym samym szkodliwy wpływ opakowań na środowisko naturalne.
Zalety druku fleksograficznego
Nowoczesna fleksografia niesie za sobą szeroki katalog korzyści. Pozwala:
- obniżyć koszty przy jednoczesnym utrzymaniu dobrej jakości,
- wykonywać wydruki na róznorodnych podłożach (w tym także na materiałach ekologicznych, foliach metalizowanych czy ultra clear),
- uzyskać etykiety i opakowania wyróżniające się na sklepowych półkach – wystarczy ciekawy projekt graficzny i chwytliwy przekaz,
- nanosić zdobienia, lakiery uszlachetniające, zapachowe, strukturalne,
- stosować niestatndardowe farby, w tym te reagujące na zmianę temperatury.
Szukasz najbardziej optymalnej tehnologii druku dla wysokonakładowych partii etykiet? Zapraszamy do kontaktu. Dostarczamy etykiety fleksograficzne Klientom z Łodzi, Warszawy i wszystkich innych miast i miejscowości.