Druk fleksograficzny, a inne rodzaju druku
Technologia druku fleksograficznego jest szczególne zaleca w przypadku produkcji wysoko- nakładowych. Ponadto daje możliwość realizowania zarówno zamówień standardowych (prostych) etykiet jak i projektów bardziej złożonych, które zawierają różnorodne techniki dekoracyjne. Jak fleksografia odnajduje się na tle innych technik drukarskich? Dowiedz się, kiedy jest najlepszym rozwiązaniem. Przeczytaj, na czym polega i poznaj jej główne zalety.
Druk fleksograficzny
Technologia druku fleksograficznego etykiet wykorzystuje formy drukarskie zwane polimerami, przy pomocy których farba nanoszona jest na materiał samoprzylepny. Producenci etykiet samoprzylepnych mają możliwość wykorzystania farby na bazie wody, które są bardziej ekologiczne i bezpieczne dla środowiska, ale posiadają ograniczenia w druku, oraz farb UV, które utrwala promieniowanie ultrafioletowe. Uzyskane nadruki są wyjątkowo odporne na działanie czynników zewnętrznych, a jednocześnie bezpieczne.
Jakie są zalety fleksografii?
O sukcesie fleksografii przesądza uniwersalność i stosunkowo niska cena wykonania. Główne zalety tej techniki to:
- wysoka jakość nadruków – obraz i tekst są dobrze nasycone, a kolory doskonale odwzorowane,
- możliwość wykorzystania materiałów o zróżnicowanych fakturach i grubościach,
- zastosowanie farb, które są bezpieczne dla żywności,
- możliwość zastosowania różnorodnych technik dekoracyjnych –laminowania, lakierowania, tłoczenia, sitodruku, zdobienia, itp.,
- łatwość regulowania siły nacisku formy na materiał,
- ekonomiczne podejście w temacie kosztów dla dużych nakładów.
Druk fleksograficzny, a inne metody
Nowoczesny druk fleksograficzny (https://aniflex.pl/technologie/druk-fleksograficzny#) świetnie sprawdza się jako alternatywa dla technologii cyfrowej. Wykonanie jednej formy pozwala uzyskać dużą liczbę wysokiej jakości odwzorowań, które są idealną kopią pierwotnego projektu. Drukarnie fleksograficzne najczęściej polecają to rozwiązanie do masowej produkcji etykiet samoprzylepnych czy opakowań.
Warto podkreślić, że fleksografia daje możliwość nanoszenia obrazu na różne powierzchnie w tym materiały strukturalne. Natomiast druk cyfrowy najlepiej sprawdza się w przypadku surowców gładkich.
Na tle konkurencji metoda wyróżnia się możliwością zastosowania wielu technik dekoracyjnych. Drukarnia fleksograficzna bez problemu może wykonać uszlachetnienia, perforowanie, lakierowanie, laminowanie czy poddruk od strony kleju.
Kiedy warto wybrać technikę fleksografii?
Jest polecana głównie do produkcji masowej. Jeśli potrzebujesz małego nakładu lub chcesz dokonywać zmian w obrazie na etapie realizacji, możesz wybrać technologię hybrydową (połączenie fleksografii i druku cyfrowego). Etykiety fleksograficzne można wykonywać także na foliach metalizowanych czy ultra clear i bogato zdobić, dlatego często decydują się na nie firmy, którym zależy na oryginalnym efekcie oraz wyróżnieniu produktów na tle konkurencji.
Drukarnia fleksograficzna
Potrzebujesz dobrze wykonanych etykiet samoprzylepnych lub termokurczliwych? Drukarnia fleksograficzna i cyfrowa Aniflex (https://aniflex.pl/) zaprasza. Sprawdź, stosowane techniki druku i uszlachetnień. Nie wiesz, co wybrać? Zamów próbki naszych realizacji!