Farby termochromowe na etykietach – charakterystyka i kiedy stosować

Farby termochromowe na etykietach – charakterystyka i kiedy stosować?

Unikalne etykiety samoprzylepne z nadrukiem łączą funkcję typowo informacyjną z reklamową. Pozwalają wyróżnić produkty na tle konkurencji, przyciągają uwagę oryginalnym wzornictwem i pomagają zwiększyć sprzedaż. Jak jednak uzyskać taki efekt, gdy sklepowe półki są pełne bardzo podobnych do siebie artykułów, co daje konsumentom ogromny wybór? Możesz wykorzystać nowoczesne farby termochromowe. Dowiedz się, czym są i jak działają.

Co to są farby termochromowe?

Innowacyjne farby termochromowe zawierają pigmenty, które reagują na zmiany temperatury. Są aktywowane po osiągnięciu określonej wartości, co pozwala zmieniać kolory i nasycenie wydrukowanego obrazu.

Rodzaje farb termochromowych

Podstawowy podział został ustalony ze względu na efekt. Farby termochromowe dzieli się na:

  • odwracalne – wraz ze wzrostem temperatury barwa blednie, a przy jej spadku odzyskuje swoją pierwotną formę,
  • nieodwracalne – odcień staje się widoczny przy osiągnięciu określonej skali i pozostaje taki na zawsze.

Zastosowanie farb termochromowych odwracalnych

Rozwiązanie to bardzo często wykorzystywane jest w działaniach reklamowych. Umożliwiają zakrycie/ukrycie części tekstu bądź grafiki na projekcie etykiety. Elementy te staną się widoczne dla użytkownika dopiero wtedy, gdy farba termochromowa osiągnie odpowiednią temperaturę.

Farby termochromowe z odwracalnym efektem świetnie sprawdzają się również jako:

  • znacznik temperatury – pigmenty aktywują się, gdy produkt osiąga określoną wartość wyrażoną w stopniach C. Tak przygotowane etykiety samoprzylepne z nadrukiem często wykorzystują producenci napojów gazowanych i energetycznych czy alkoholi. Po schłodzeniu wskaźnik zabarwia się na określony kolor i informuje, że produkt jest gotowy do spożycia. Podobna zasada działa w wysokiej temperaturze, dlatego farby można wykorzystać np. na plastikowych kubkach na kawę, herbatę lub czekoladę na gorąco,
  • zabezpieczenie oryginalności i autentyczności – są idealne na etykiety i opakowania artykułów luksusowych, które są często podrabiane (m.in. perfumy, alkohole) oraz na bilety, zdrapki, kupony czy papiery wartościowe. Wystarczy niewielki element zadrukowany farbą, który odbarwi się w określonej temperaturze. Może on blednąć pod wpływem dotyku ludzkich dłoni i informować w ten sposób, że produkt jest oryginalny.

Zastosowanie farb termochromowych nieodwracalnych

Dobrze sprawdzają się w medycynie, gdzie pozwalają drukować znaczniki w autoklawie czy urządzeniach i narzędziach chirurgicznych. Po osiągnięciu temperatury 130 stopni C naniesione znaki całkowicie się odbarwiaj. To informuje, że proces sterylizacji przebiegł prawidłowo. Producent etykiet samoprzylepnych poleca je również na pojemniki z gotowymi daniami do podgrzewania w mikrofalówce. Gdy znacznik zblednie, potrawa jest gotowa do spożycia.

Drukarnia etykiet samoprzylepnych – sprawdź ofertę Aniflex!

Chcesz wykorzystać bogate możliwości farb termochromowych w swojej działalności? Drukarnia etykiet samoprzylepnych Aniflex (https://aniflex.pl/) zaprasza. Łączymy fleksografię i druk cyfrowy, aby przygotowywać dla klientów estetyczne i trwałe projekty dopasowane do potrzeb wielu różnych branż. Zapraszamy do kontaktu (https://aniflex.pl/kontakt) z działem handlowym.