Kolory z palety Pantone na etykietach

Kolory na etykietach z palety Pantone

Istotnym elementem dobrze przygotowanej etykiety jest zastosowanie odpowiednich kolorów. W celu uzyskania wspomnianego efektu branża etykiet samoprzylepnych daje możliwość wyjścia poza standardowy CMYK, dzięki wykorzystaniu palety Pantone.

Czym jest paleta Pantone?

W poligrafii i drukarstwie od lat stosowany jest CMYK, gdzie z mieszanki kolorów Cyanu, Magenty, Yellow oraz Black można uzyskać dowolny odcień. Amerykańska firma Pantone LLC z Carlstadt w stanie New Jersey opracowała i wydała swój własny wzorzec kolorów, który znany jest pod nazwą paleta Pantone (PMS). Każda tonacja oznaczona jest w niej numerem (np. 485C) oraz dodatkowym opisem (metaliczność czy fluorescencja). W podstawowym zestawieniu znajduje się aż 1761 barw, uzyskanych poprzez zmieszanie odpowiednich pigmentów. Kolory Pantone odznaczają się wyższą intensywnością oraz wyrazistością barw. Dzięki możliwości wykorzystania dodatkowych serii tj. kolorów metalicznych czy fluorescencyjnych projekty mogą stać się niepowtarzalnym produktem przykuwającym uwagę konsumentów.

Wzornik Pantone w poligrafii

Dokładne odwzorowanie palety Pantone na skali CMYK i RGB nie jest łatwe. W praktyce oznacza to, że standardowy wydruk może kolorystycznie różnić się od tego, co projektant widzi na monitorze komputera.

Aby etykiety lub inne materiały reklamowe stanowiły spójną całość, a ich kolorystyka spełniała określone wymogi, należy zaopatrzyć się w certyfikowany wzornik Pantone, który jest wykorzystywany jako pomoc w dobieraniu odpowiednich odcieni do projektów.

W profesjonalnych studiach graficznych oraz agencjach reklamowych stosuje się wzorniki Pantone dopasowane do konkretnych podłoży drukarskich, które stanowią standardowe rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest dopasowanie kolorów wykorzystanych w projekcie logo, etykiet czy opakowań.

  • For­mula Guide Coated – powierzchnia powlekana;
  • For­mula Guide Unco­ated – powierzchnia niepowlekana;
  • For­mula Guide Matte – powierzchnia matowa;
  • Color Bridge Coated Euro – zestawienie skali Pantone i CMYK, dzięki któremu można dokonać bezpośredniego porównania jak będą wyglądać kolory Pantone w momencie drukowania w trybie CMYK na papierze powlekanym.
  • 4-color Pro­cess Guide Coated – prezentuje wartości procentowe barw CMYK dla danego odcieniu Pantone, powierzchnia powlekana,
  • 4-color Pro­cess Guide Unco­ated – prezentuje wartości procentowe barw CMYK dla danego odcieniu Pantone, powierzchnia niepowlekana.

Etykiety Pantone – dlaczego warto zastosować kolory palety Pantone?

Skala opracowana przez amerykańską firmę Pantone LLC obejmuje wiele barw w różnych tonacjach (błyszczące, matowe itp.) dając tym samym grafikom możliwość stworzenia niepowtarzalnych projektów etykiet i opakowań, dzięki czemu produkt będzie miał szansę wyróżnić się na tle wielu podobnych wyrobów. Warto zauważyć, iż przy tworzeniu kreacji etykiet bądź opakowań należy zwrócić uwagę na zachowanie spójności pomiędzy projektem a identyfikacją wizualną brandu. Użycie dokładnie takich samych kolorów na kolejnych kopiach umożliwia perfekcyjne odwzorowanie logo oraz innych charakterystycznych elementów. Farby z Palety Pantone muszą spełniać restrykcyjne standardy, dlatego niemal zawsze dają dokładnie taki sam odcień. Etykiety Pantone pozwalają zachować idealną kolorystykę na kolejnych partiach towaru.

Etykiety termokurczliwe i samoprzylepne Pantone – sprawdź naszą ofertę!

W Drukarni Aniflex wykorzystujemy nowoczesne maszyny i technologie druku, które pozwalają nanieść na etykiety samoprzylepne dowolne barwy z palety Pantone. Sprawdź szczegóły naszej oferty i zamów materiały, które umożliwią Ci zachowanie jednolitej kolorystyki wszystkich swoich projektów.

Zapraszamy do kontaktu – doświadczony doradca odpowie na każde pytanie.