Etykiety pełnią ważną funkcję w licznych sektorach gospodarki. Adresowanie przesyłek, opisywanie dawkowania leków, informowanie o składzie kosmetyków, reklamowanie różnych nowinek, oznaczanie zawartości opakowań – to tylko część z wielu zastosowań nalepek, bez których trudno wyobrazić sobie identyfikację najrozmaitszych przedmiotów oraz produktów. Przy takiej odpowiedzialności, jaka spoczywa na producencie, nawet najmniejszy błąd w trakcie wytwarzania etykiet sporo kosztuje. Drobne uchybienie może wpłynąć na całą partię, czyniąc ją niezdatną do użytku. Na jakie aspekty podczas druku należy zwrócić szczególną uwagę, aby uchronić się przed kosztownymi pomyłkami? Przedstawiamy pomocne wskazówki – zapraszamy do lektury.
Z tego wpisu dowiesz się o
Odpowiednia konfiguracja gwarancją idealnego nadruku
Prawidłowe przechowywanie materiałów
Nie sposób nie wspomnieć, że przechowywanie papieru samoprzylepnego w odpowiednich warunkach to fundamentalna zasada, jeśli chodzi o zapewnienie jego zdatności do wykorzystania. Arkusze są wrażliwe na wilgoć, promieniowanie UV i nadmierne ciepło (zwłaszcza to wytwarzane przez urządzenia grzewcze). Pozostawienie ich w niesprzyjającym środowisku przez dłuższy czas może przyczyniać się do zwijania, deformacji oraz utraty trwałości. W celu ochrony przed gwałtownymi zmianami temperatur w przeddzień użycia dobrze jest odłożyć je do aklimatyzacji w miejscu, gdzie będą bezpośrednio zadrukowywane. Aby jak najdłużej zachować właściwości już gotowych etykiet, warto przechowywać je również w szczelnym opakowaniu w suchym, nienasłonecznionym miejscu o temperaturze pokojowej.
Bez powtórek
W trakcie produkcji etykiet arkusze powinny zostać przepuszczone przez drukarkę tylko raz. Zalecenie to dotyczy również tych zadrukowanych po części lub w całości. Wykorzystywane ponownie nalepki nie są już tak sztywne, co prowadzi do ich zwijania i zwiększenia ryzyka utknięcia w urządzeniu, a tym samym może spowodować zacięcie się sprzętu. Dlatego też trzeba przygotować stanowisko do pracy w taki sposób, aby za pierwszym podejściem udało się uzyskać zadowalające rezultaty. Odradzane jest zatem eksperymentowanie na arkuszach z nalepkami przeznaczonymi na ostateczny produkt. Do drukowania na próbę lepiej będzie użyć zwykłego papieru. Dzięki temu w łatwy sposób można zweryfikować, jak będzie prezentował się naniesiony na arkusz projekt oraz gdzie rozmieszczone zostaną jego poszczególne elementy.
Przeciwdziałanie zacięciu papieru w urządzeniu
Dobór właściwej skali barw
O ile nie da się przewidzieć wszystkich niekorzystnych sytuacji, o tyle można zapobiec popełnianiu błędów podczas tworzenia różnych rodzajów etykiet. Uniknięcie strat pozwala zminimalizować wydatki i nie powoduje zastoju w działalności. Korzyści ze stosowania takiej produkcyjnej „profilaktyki” są znaczące – z pewnością warto poświęcić czas na zaznajomienie się z możliwymi opcjami zabezpieczania przed szkodami.