Antybakteryjny i antywirusowy lakier w branży etykiet samoprzylepnych

Antybakteryjny i antywirusowy lakier w branży etykiet samoprzylepnych

Miniony rok pod wieloma względami okazał się okresem bardzo wymagającym zarówno dla klientów jak i producentów z niemalże wszystkich branży. Wprowadzone obostrzenia związane z panującą pandemią wpłynęły w znaczący sposób na zachowania konsumentów, którzy w obawie przed zarażeniem stali się bardziej ostrożni w kontaktach z powierzchniami narażonymi na częsty dotyk

Zmiana podejścia klientów spowodowała, iż producencie zaczęli poszukiwać rozwiązań, które mogą stanowić barierę ochronną zapewniającą tym samym bezpieczeństwo kupującym.

Jednym ze wspomnianych rozwiązań okazał się lakier wykazujący właściwości bakterio- i wirusobójcze dotychczas wykorzystywany głównie w obszarze produktów papierowych. Jednakże zwracając uwagę na fakt, iż etykieta samoprzylepna zamieszczana na opakowaniu może stanowić nośnik dla bakterii i wirusów będąc świadomi zagrożeń z tym związanych podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu lakieru do naszej oferty. Z końcem ubiegłego roku lakier antybakteryjny został zaprezentowany przez naszą firmę w trakcie targów Packaging Innovations, a tym samym wkroczył do branży etykiet samoprzylepnych.

Działanie lakieru antybakteryjnego na etykiecie samoprzylepnej

Działanie lakieru bakterio- i wirusobójczego na etykiecie samoprzylepnej oparte jest na procesie o charakterze fotodynamicznym w wyniku, którego zawarte w preparacie fotosensybilatory w momencie kontaktu ze światłem naturalnym bądź sztucznym przekształcają tlen zawarty w powietrzu w aktywny tlen singletowy, który rozkłada patogeny bakterii, pleśni, grzybów i wirusów znajdujące się na powierzchni etykiety. Wytworzona w ten sposób bariera zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów.

Właściwości lakieru bakterio- i wirusobójczego

Właściwości preparatu umożliwiają aplikację na powierzchni etykiet samoprzylepnych zarówno papierowych jak i foliowych, w związku, z czym dedykowany jest do wszystkich branż.

Działanie lakieru potwierdzono badaniami klinicznymi, które stwierdzają jego skuteczność na poziomie 99,5% w eliminowaniu drobnoustrojów z powierzchni pokrytej lakierem. Lakier charakteryzuje się permanentnym efektem – reakcja związana z eliminowanie patogenów zachodzi wielokrotnie. Jest to idealne rozwiązanie dla zamieszczanych na opakowaniach etykiet samoprzylepnych, gdyż produkt niejednokrotnie zostaje chwycony w rękę w sytuacji, kiedy klient chce np. zapoznać się z treścią zamieszczoną na tylnej części opakowania.

Ze względu na fakt, że lakier w swoim składzie nie zawiera szkodliwych biocydów i nanocząsteczek nie wpływa w żaden sposób na zdrowie.

Dla kogo dedykowany jest lakier?

Oferowany wodny lakier antybakteryjny stanowi doskonałe rozwiązanie zwiększające poziom bezpieczeństwa i ochrony przed patogenami wirusów, pleśni, bakterii i grzybów. Jest doskonałą alternatywą dla dotychczas stosowanych lakierów, spełnia, bowiem zadania nie tylko w zakresie zabezpieczenia przed uszkodzeniem, wymyciem i wytarciem wydruku, czy nadaniem połysku bądź matu powierzchni etykiety, ale przede wszystkim dodatkowo stanowi powłokę ochronną przed zarazkami.

Na zastosowanie wspomnianego rozwiązania decydują się producenci, którzy przykładają wagę do zapewnienia bariery ochronnej, dzięki której przyczynią się do zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się szkodliwych drobnoustrojów.

Lakier antybakteryjny od strony technologicznej zachowuje się identycznie jak inne lakiery dyspersyjne, dzięki czemu nie wpływa na kolorystykę wydruku ani jego czytelność, gwarantując tym samym zachowanie wysokiej jakości wydruku.

Lakier bakterio- i wirusobójczy a ekologia

Lakier antybakteryjny stanowi doskonałą propozycję dla producentów, którzy zwracają uwagę jak oddziałuje ich produkt na środowisko naturalne, ponieważ powłoka ulega biodegradacji i jest nieszkodliwa dla środowiska. Ponadto w trakcie procesu biodegradacji nie uwalnia żadnych substancji toksycznych.  Zastosowanie bariery ochronnej w postaci lakieru bakterio- i wirusobójczego nie wpływa również na przeprowadzenie procesu recyklingu.

Reasumując

            Lakier bakterio- i wirusobójczy wprowadzony z końcem roku na rynek etykiet samoprzylepnych stanowi doskonałe rozwiązanie mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów. Właściwości oraz specyfika lakieru umożliwiają aplikację zarówno na powierzchnię papierową jak i foliową, w związku z tym mogą korzystać z niego wszystkie branże. Jeden z największych dyskontów w Polsce zdecydował się na zamieszczenie powłoki ochronnej z lakieru na swoich ulotkach, dzięki czemu dało jasny przekaz swoim klientom, iż ich bezpieczeństwo stanowi dla niego priorytet. Działania takie powinny stać się impulsem dla pozostałych przedsiębiorców, którzy dotychczas nie byli przekonani, co do skuteczności takiego rodzaju rozwiązań.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą etykiet samoprzylepnych pokrytych lakierem o właściwościach bakterio- i wirusobójczych.