Druk cyfrowy etykiet

Druk cyfrowy etykiet – czym jest i dlaczego warto?

Druk cyfrowy stanowi jedną z alternatyw dla produkcji etykiet samoprzylepnych, która coraz śmielej wkracza w świat etykiet i opakowań. Jest to doskonałe rozwiązanie przy produkcjach niskonakładowych, wymagających częstych zmian w projekcie bądź stworzonych z myślą o spersonalizowaniu przekazu kierowanego do Klienta. Na czym jednak polega ta technika i dlaczego warto ją wybrać? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Co to są etykiety cyfrowe?

Etykiety cyfrowe produkuje się przy użyciu maszyn, które pozwalają przenosić projekty na podłoże bezpośrednio z pliku elektronicznego. Dane są przesyłane do urządzenia z odpowiednio dostosowanego programu graficznego. Daje nam to możliwość na bieżąco reagować w przypadku pojawienia się konieczność wprowadzenia modyfikacji do projektu.

Druk cyfrowy etykiet – zalety

Technologia druku cyfrowego posiada szereg zalet, które związane są z:

  • opłacalną kosztowo realizacją niskonakładowych wydruków,
  • brakiem przygotowywania matryc fotopolimerowych – co wpływa na zmniejszenie kosztu wydruku oraz skrócenie czasu realizacji produkcji,
  • możliwością personalizowania projektów,
  • możliwością dokonywania zmian w projekcie na każdym etapie prac,
  • łączeniem nakładów przy zachowaniu jednego wymiaru oraz jednego surowca wykorzystanego do produkcji,
  • możliwość wykonania proofów bezpośrednio z maszyny,
  • dostępność uszlachetnień znanych z fleksografii.

Kiedy warto wybrać cyfrowy druk etykiet?

Technika druku cyfrowego doskonale sprawdza się przede wszystkim dla niskich nakładów. Brak konieczności wcześniejszego przygotowania matryc sprawia, że rozwiązanie to jest opłacalne nawet dla kilkunastu czy kilkudziesięciu opakowań. Bardzo chętnie korzystają z niego niewielkie manufaktury zajmujące się ręcznym wytwarzaniem naturalnych kosmetyków, artykułów spożywczych (np. miodów, serów, dżemów, konfitur, olejów tłoczonych na zimno, kiszonek z ekologicznych warzyw oraz innych przetworów).

Technologia druku cyfrowego pozwala na wyprodukowanie w jednym przebiegu produkcyjnym etykiet różniących się wzorami przy zachowaniu jednowymiarowości oraz jednomateriałowości projektu. Jest to dodatkowa zaleta w przypadku produkcji etykiet samoprzylepnych wykorzystywanych np. w związku z prowadzonymi przez firmę działaniami marketingowymi. Technologia druku cyfrowego wybierana jest również podczas realizacji produkcji projektów z dużą ilością zmiennych danych.

Producenci na co dzień wykorzystujący etykiety wyprodukowane w technologii fleksograficznej niejednokrotnie korzystają z opcji wydruku w technologii cyfrowej mniejszej partii np. w przypadku pojawienia się akcji promocyjnej na produkty bądź w chwili, kiedy ilość zamówionych wcześniej etykiet okazała się niewystarczająca.

Etykiety cyfrowe – sprawdź ofertę Aniflex

Spółka Aniflex od wielu lat działa w sektorze etykiet samoprzylepnych. Czas ten pozwolił na zdobycie doświadczenia oraz zaufania producentów obecnych zarówno na polskim, jaki i zagranicznym rynku. Posiadany park maszynowy umożliwia zarówno realizację wysokonakładowych produkcji w technologii druku fleksograficznego, jak i niskonakładowych projektów w technologii druku cyfrowego (https://aniflex.pl/technologie/druk-cyfrowy). Zapraszamy do kontaktu.