Druk – rodzaje, możliwości i zastosowanie

Współczesne drukarnie etykiet samoprzylepnych oferują produkty nie tylko charakteryzujące się najwyższą starannością wykonania, ale również wytworzone w technologii dopasowanej do indywidualnych potrzeb Klienta. W chwili obecnej branża etykiet oferuje przede wszystkim wydruk w dwóch technologiach – technologii druku cyfrowego oraz technologii druku fleksograficznego. Jednakże wśród dostępnych rozwiązań Klienci poszukujący samoprzylepnych materiałów etykietowych mogą również skorzystać z technologii druku hybrydowego. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu, z którego dowiedzą się Państwo, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje druku oraz jak dobrać odpowiednią technologię do potrzeb zamówienia.

Technologia druku etykiet – jak ją dobrać?

Zależy od niej szybkość wykonania prac, koszt kampanii oraz efekt, który można uzyskać. Technologia druku powinna być dopasowana do nakładu, oraz materiałów, które mają zostać wykorzystywane w procesie produkcji. Na wybór konkretnej technologii wpływ ma również sam projekt, innej użyjemy w przypadku drukowania zmiennych danych, a innej w przypadku, kiedy kreacja uwzględnia uszlachetnienia.

Druk cyfrowy

Technologia druku cyfrowego pozwala przenosić projekty etykiet z pliku komputerowego bezpośrednio na papier, folię lub inne podłoże wybrane przez Klienta. Druk cyfrowy doskonale sprawdza się przy produkcjach niskonakładowych, oraz w sytuacji, gdy ważny jest czas realizacji, ponieważ jak wiadomo druk cyfrowy nie wymaga przygotowywania form drukarskich, co wpływa z reguły na szybszą produkcję. Technologia ta jest doskonałą opcją dla produkcji etykiet samoprzylepnych, termokurczliwych czy opakowań elastycznych, których projekty charakteryzują się dużą zmiennością danych.

Technologia ta umożliwia personalizację opakowań. Dzięki wykorzystaniu specjalnego oprogramowania można uzyskać nieograniczoną ilość kreacji projektów, dla których podstawę stanowi jedna grafika. Dzięki możliwości łączenia nakładów, czyli realizacji produkcji kilku projektów w tym samym wymiarze otrzymujemy rozwiązanie będące odpowiedzią na trend związany z personalizowaniem etykiet i opakowań.

Druk cyfrowy umożliwia:

 • personalizację
 • uszlachetnianie
 • lakierowanie
 • opłacalnie niskie nakłady
 • druk zmiennych danych
 • wydruk na dowolnym podłożu

Druk fleksograficzny

Technologią idealnie nadającą się do realizacji produkcji wysokonakładowych jest technologia druku fleksograficznego. W procesie produkcji wykorzystuje się specjalne formy drukarskie (tzw. fotopolimery), które odciskają wzory na podłożu. Warto podkreślić, iż cechą charakteryzującą technologię druku fleksograficznego jest możliwość zastosowania szerokiej gamy technik dekoracyjnych, co w połączeniu z wydrukiem na niestandardowych podłożach takich jak folie metalizowane czy ultra clear, daje wyróżniające się na tle konkurencji projekty. Druk fleksograficzny uważany jest za najlepsze rozwiązanie w przypadku, kiedy kreacja opakowania wymaga zastosowania zdobień, lakierów uszlachetniających itp., ponadto uważany jest za jedną z najbardziej opłacalnych technologii druku dla „zaawanasowanych” technologicznie i projektowo etykiet i opakowań.

Możliwości druku fleksograficznego:

 • uszlachetnianie
 • perforowanie
 • lakierowanie
 • poddruk od strony kleju
 • sitodruk
 • laminowanie
 • wydruk na dowolnym podłożu
 • dezaktywacja kleju

Druk hybrydowy

Technologia hybrydowa to połączenie druku cyfrowego z możliwością zdobień w technologii fleksograficznej, dzięki czemu otrzymujemy szansę na realizowanie zamówień niskonakładowych przy zachowaniu możliwości zastosowania bogatych dekoracji oraz zdobień. Niezwykle istotny jest fakt, iż ze względu na swoje możliwości zastosowania zdobień bądź uzyskania bariery zabezpieczającej przed próbami ingerowania w produkt, druk hybrydowy cieszy się coraz większą popularnością w branży kosmetycznej, a także alkoholowej.

Możliwości druku hybrydowego:

 • wydruk projektu na maszynie cyfrowej
 • naniesienie uszlachetnienia, koloru PANTONE na maszynie fleksograficznej
 • konfekcjonowanie etykiet wg wskazań Klienta

Drukarnia – sprawdź naszą ofertę!

ANIFLEX to drukarnia posiadająca dwie uzupełniające się technologie druku tj. technologię druku fleksograficznego oraz technologię druku cyfrowego od wielu lat realizująca zamówienia związane z produkcją etykiet samoprzylepnych. Łączymy dwie popularne techniki, aby zagwarantować klientom najlepszy efekt, a jednocześnie dopasować rozwiązanie do wielkości nakładu i indywidualnych cech konkretnego projektu. Nie wiesz, która technologia druku będzie najlepsza? Zapraszamy do kontaktu – pomożemy Ci dobrać optymalne rozwiązanie i obniżyć koszty produkcyjne.