Etykiety samoprzylepne

Etykiety samoprzylepne stanowią doskonałe rozwiązanie oznakowania produktów, które z powodzeniem wykorzystywane jest przez zakłady produkcyjne, magazyny, sklepy wysyłkowe czy biura. Aby spełniały one swoje zadanie materiał zastosowany do produkcji powinien być odpowiednio dobrany. Poniżej przybliżono temat związany z odpowiednim dopasowaniem etykiety wraz ze sposobami przechowywania, aby zachowała jak najdłużej swoje właściwości.

Dopasuj etykietę do zastosowania

Mnogość materiałów samoprzylepnych dostępnych na rynku oraz technik druku sprawiają, iż wybór surowca może stanowić w niektórych sytuacjach problem, dlatego też niezwykle istotna jest decyzja związana z wyborem producenta etykiet samoprzylepnych, który doradzi w doborze rozwiązania odpowiedniego dla różnych zastosowań.

Wydruk etykiet samoprzylepnych – jakie podłoże wybrać?

Spośród szerokiej gamy dostępnych materiałów do najczęściej stosowanych można zaliczyć:

  • podłoże papierowe – doskonale sprawdza się w przypadku aplikacji na produkty przechowywane w suchych miejscach;
  • podłoże foliowe PE – elastyczne, odporne na wilgoć zazwyczaj stosowane na miękkie pojemniki np. tubki na kremy lub inne kosmetyki;
  • podłoże foliowe PP – odporne na wilgoć, wysoką temperaturę oraz działanie środków chemicznych, wykorzystywane w dużej mierze do produkcji etykiet na opakowania produktów spożywczych;
  • podłoże foliowe PET – idealne do magazynów, odporne na ścieranie, działanie temperatur oraz wilgoć; wykorzystywane również przy produkcji etykiet termokurczliwych;
  • podłoże winylowe (PVC) – podobnie jak folia PET stosowane między innymi przy produkcji etykiet termokurczliwych (shrink sleeves), elastyczne, odporne na ścieranie, działanie środków chemicznych, będące doskonałym rozwiązaniem dla chropowatych powierzchni, z uwagi na fakt, iż nie przewodzi prądu wykorzystywane przy produkcji plomb zabezpieczających na produkty elektroniczne;

Co uwzględnić przy zamawianiu etykiet samoprzylepnych?

Przed złożeniem zamówienia na etykiety samoprzylepne zawsze warto zasięgnąć opinii ludzi działających w branży, którzy doradzą w oparciu o swoje wieloletnie doświadczenie. Producenci etykiet na podstawie informacji związanych ze sposobami magazynowania, we-wnętrznymi procesami wykorzystywanymi w przedsiębiorstwie czy charakterystyką towarów są w stanie odpowiednio dobrać surowiec, jaki należy wykorzystać w procesie produkcji.

Jak przechowywać etykiety samoprzylepne?

Odpowiednie warunki magazynowania są niezwykle istotne, aby etykiety nie uległy zniszczeniu. Głównymi czynnikami mającymi na nie wpływ są poziom wilgotności oraz temperatura utrzymująca się w pomieszczeniu. Należy pamiętać, iż warunki w jakich należy przechowywać etykiety są ściśle powiązane z rodzajem surowca jaki został wykorzystany do produkcji. Mowa tu zarówno o warstwie materiałowej jak i zastosowanym kleju.

Nieodpowiednia temperatura w pomieszczeniu może spowodować, iż etykieta samoprzylepna (dla której 4oC stanowią temperaturę aktywacji kleju) przechowywana w temperaturze poniżej wskazanej, straci swoje właściwości, ponieważ klej znajdujący się pomiędzy warstwami nie uzyska wystarczających funkcji przyczepności do podłoża. Działa to także w drugą stronę: jeżeli etykiety znajdują się w pomieszczeniu gdzie temperatura jest za wysoka istnieje ryzyko wypłynięcia kleju spomiędzy warstw etykiety.

Drugim kluczowym czynnikiem jest poziom wilgotności. Na podstawie rekomendacji dla większości surowców wykorzystywanych do produkcji etykiet samoprzylepnych, optymalny poziom wilgotności mieści się w przedziale 40%-60%.

Należy pamiętać, że aby etykiety samoprzylepne były odpowiednio przechowywane należy zapoznać się z kartą technologiczną, w której znajdują się informację dotyczące między innymi składu etykiety, zalecanych warunków przechowywania, przeznaczenia, itp. We wspomnianej karcie znajdują się również informacje określające czas, przez jaki etykiety mogą być magazynowane.

Etykiety samoprzylepne w Aniflex – sprawdź naszą ofertę

Spółka Aniflex jest wiodącym producentem etykiet samoprzylepnych od lat działającym w sektorze opakowań. W naszym portfolio posiadamy realizacje dla film z niemalże wszystkich branż działających na rynku. Dzięki zdobytemu doświadczeniu jesteśmy w stanie doradzić nie tylko w kwestii projektu, ale przede wszystkim w temacie surowca, jaki ma zostać wykorzystany do produkcji. Sprawdź szczegóły oferty na naszej stronie internetowej. W razie wątpliwości pomożemy dobrać rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb – zapraszamy do kontaktu !