Etykiety w przemyśle automotive

Etykiety samoprzylepne w branży automotive

Motoryzacja stanowi jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin współczesnej cywilizacji. Przemysł samochodowy (automotive industry) jest sektorem, który wywiera kluczowy wpływ na funkcjonowanie wielu sfer i obszarów społeczno-ekonomicznych. Do znakowania poszczególnych podzespołów i części pojazdów mechanicznych wykorzystywane są specjalne materiały samoprzylepne. Specyfika branża wymaga stosowania oznaczeń charakteryzujących się wytrzymałością oraz możliwością aplikacji na różnego rodzaju powierzchniach. Ponadto niezwykle istotne jest, aby zastosowane materiały samoprzylepne były odporne na chemikalia, smary, oleje, alkohole oraz zmienne czynniki atmosferyczne. Poniżej przedstawiono najczęściej spotykane rodzaje etykiet samoprzylepnych wykorzystywane w branży automotive.

Etykiety znamionowe

Tabliczki znamionowe wykorzystywane przez przemysł automotive w postaci etykiet samoprzylepnych odgrywają przede wszystkim rolę informacyjną. Są one przeznaczone do trwałego oznaczania poszczególnych części i wyposażenia pojazdu mechanicznego, informując między innymi o nazwie producenta, roku produkcji, numerach seryjnych czy podstawowych parametrach technicznych.

Etykiety dla opon

Do znakowania ogumienia stosuje się etykiety wytworzone z specjalnie opracowanych foliowych i papierowych materiałów samoprzylepnych z klejem o wysokim stopniu przylegania do gumowych powierzchni. Poza standardowymi informacjami związanymi z rozmiarem i marką producenta zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2020/740 etykiety zamieszczone na oponach wyprodukowanych po 1 maja 2021 z przeznaczeniem na europejski rynek zobowiązane są zawierać informacje dotyczące:

  • klasyfikacji efektywności paliwowej;
  • klasyfikacji przyczepności na mokrej nawierzchni;
  • klasyfikacji emitowanego hałasu.

Ważną zmianą dotyczącą oznaczania zimowego ogumienia samochodów osobowych, która weszła w życie wraz z wprowadzeniem powyższego aktu prawnego jest dodanie na etykietach dodatkowych piktogramów informujących o zwiększonej przyczepności opon na śniegu i/lub lodzie. Nowością w oznaczeniach zamieszczanych na etykietach stosowanych na oponach jest również naniesienie kodu QR, po zeskanowaniu, którego uzyskamy dostęp do karty informacyjnej produktu.

Etykiety na oleje silnikowe

Etykiety samoprzylepne na oleje silnikowe stanowią podstawowe źródło informacji mówiące o normach i klasyfikacji oleju. Producenci preparatów decydują się zazwyczaj na zastosowanie etykiet wielowarstwowych bądź etykiet przód-tył; spowodowane jest to koniecznością naniesienia dużej ilości informacji na ograniczoną powierzchnię etykiety.

Etykiety do oznaczania przewodów

Ważną rolę w branży automotive odgrywają także etykiety samoprzylepne przeznaczone do oznaczania kabli, wiązek i przewodów elektrycznych umieszczanych w instalacjach pojazdów mechanicznych. Artykuły te są wykonane z foliowego materiału samoprzylepnego odpornego na:

  • przetarcia,
  • działanie wody,
  • skrajne (niskie i wysokie) temperatury,
  • środki chemiczne wykorzystywane do czyszczenia aparatury elektrycznej.

Etykiety magazynowe

Samoprzylepne etykiety to najczęściej stosowany sposób znakowania zarówno pojedynczych części, jak i zbiorczych opakowań w branży automotive. Prawidłowo zaprojektowane ułatwiają szybką identyfikację wyrobów oraz śledzenie dostaw. Zamieszczanie etykiet na regałach magazynowych służy przede wszystkim oznaczeniu lokalizacji, ponadto zeskanowanie ich umożliwia weryfikacje w systemie, jakie pozycje powinny się na nich znajdować. Etykiety samoprzylepne stanowią doskonałe rozwiązanie dla składów celnych oraz magazynów wysokiego składowania.

Etykiety samoprzylepne – niezbędny produkt dla przemysłu automotive

Etykiety samoprzylepne odnajdują wiele zastosowań w branży motoryzacyjnej. Na potrzeby przemysłu automotive mogą być wykorzystywane do znakowania wszystkich podzespołów pojazdów mechanicznych. Produkty te muszą charakteryzować się odpornością na działanie różnych czynników oraz umożliwiać skuteczną i trwałą aplikację na rozmaitych powierzchniach: gładkich, chropowatych, gumowych, metalowych, plastikowych itp.

Wydruk etykiet samoprzylepnych

Powierzając nam realizację swoich projektów mają Państwo pewność, iż dołożymy wszelkich starań, aby wyprodukowane etykiety były dostosowane do Państwa indywidualnych potrzeb. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży etykiet samoprzylepnych jesteśmy w stanie zaoferować najlepsze rozwiązania.

Zapraszamy do kontaktu!